Program je zaměřený na vnímání a povědomí o možných funkcích a potenciálu veřejného prostoru. Program lze rozdělit do 3 rovin: 1. rovina významová, výklad a chápání pojmu, 2. rovina poznání vybraných příkladů veřejného prostoru formou osobní návštěvy, uvědomění si jeho hodnot a nedostatků, 3. rovina kooperace při stavbě města. Na principu veřejného a soukromého prostoru bude demonstrována základní poučka demokracie, která praví, že „svoboda jednoho končí tam, kde omezuje svobodu druhého“. Hlavním cílem programu je rozvinout zájem účastníků o prostředí, ve kterém žijeme, přiblížit jim jeho kvality.
*****
Podrobný popis lekce s metodickým komentářem k jednotlivým aktivitám a výkladu problematiky naleznete v příloze.
Projekt byl pilotně zkoušen na ZŠ v Dolním Újezdu.
*****
Vojtěch Bis
Materiál vznikl v rámci projektu Architekti ve škole po vedením a za podpory: Ing. arch. Kristýny Staré, Ing. arch. Aleše Hamhaltera, Ing. arch. Ondřeje Teplého, Mgr. Josefa Čevory.
Vypracováno v rámci studentského workshopu (za podpory SGS12/204/OHK1/3T/15, FA ČVUT a Nadace české architektury) na FA ČVUT v zimním semestru 2014/2015, který vznikl jako součást dlouhodobého projektu „Architektura ve vzdělávání“ – Architekti ve škole.
Editace: Mgr. Zuzana Pechová, Ph.D., Ing. arch. Kristýna Stará
Dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní.